• 5%Funded
  • $150 Raised
  • $2850 Remaining
[TÜRKÇE METİN İÇİN LÜTFEN AŞAĞIYA BAKINIZ]

Luca’s epic struggle with neuroblastoma touched many lives, rekindling hope in humanity and global solidarity. His favourite emoji, the green heart he would send to mamma and baba before going to sleep, has become a symbol of the hope he rekindled, a sign of silent admiration, and above all, of love. 

“Giving Luca his future back” was the call of the fundraiser we have launched in October 2016 to take Luca to Memorial Sloan Kettering in New York for a new vaccine trial. The response was amazing, beyond our expectations. The 250.000 USD we raised in ten days was not enough to take him to New York, but it did take us to Michigan, Los Angeles and Barcelona where he received the most cutting edge treatments, including the immunotherapy he could not get back in 2016. Thanks to you, and the moral support of countless others who joined the family, he lived longer than most kids in his condition, as his doctors pointed out. And for the most part, in particular during his treatment in Los Angeles, he had a good time, a “normal” life, going to kindergarten, birthday parties like other kids of his age.

Unfortunately, our love, your love was not enough to give him his future back. He sailed away on 5 July 2018 at 23:43, leaving behind a grieving family who could only find solace in the fact that he is not suffering anymore and, in the words of his mother Erika Larsson, a legacy of love, openness and forgiveness that touched thousands, if not millions of strangers – a truly global family.

But he did manage to rekindle hope in the hearts of those who were fighting the same disease or simply looking for something to hold on to in the face of everyday evil with his endless will to live which made even the most excruciating treatments look like a Lego Ninjago game where the green ninja would eventually defeat the evil dragon (the cancer, he said), perhaps with a little help from his disarming smile and his piercing eyes. His favourite emoji, the green heart he would send to mamma and baba before going to sleep, has become a symbol of the hope he rekindled, a sign of silent admiration, and above all, of love.

I am aware that I cannot give Luca his future back, but I do believe that together with you, we can “reclaim his future” by sharing his story with others, by spreading the green heart of hope and love. I will do this by writing his story, “The Book of Luca”, and by shooting a documentary with my friend Mikael Strandberg which would recount Luca’s journey and the challenges of being a cancer parent through my eyes. I am also hoping to create a special, recurrent, fund or perhaps even a foundation that would carry his name, dedicated to the neuroblastoma research (hopefully with the help of mamma, Erika, and the Team Luca, his grandmothers (bombom and nene), his grandfather (morfar or offa), his bonus grandmother (Gunilla).

Mikael and I will of course knock on the doors of various institutions to finance “Like son like father”, the documentary, including Film i Skåne, Boost Skåne, Svenska Film Institutet not to mention international donors. And yet even the shooting of a pilot or a trailer require a substantial sum, a sum that could in theory be covered by what is left of our previous fundraiser. But we promised to give that money to Barncancerfonden in Sweden and LÖSEV in Turkey. We need to begin from scratch. And like before, I turn to you, Luca’s global family, for help.

My aim is to raise 150.000 USD for shooting a documentary that will screened in various festivals and commercially. The income generated by the documentary (as well as the book) will be donated to neuroblastoma research. Any remaining funds will be used to create a foundation/fund dedicated to neuroblastoma research in Luca’s name.

I will be perfectly honest with you. This time, I will not be able to account for every single penny we spend; I will not offer you regular updates with receipts and bank statements. So please donate only if you can, only if you have some money to spare. Last time, there were students, construction workers who skipped a lunch to pay Luca 10 USD. This time, please don’t. This may not be the wisest fundraising strategy, but I prefer honesty to more money. Luca would be happier to know you had your lunch. Unlike most of his peers, he liked to share everything he ate with others (he would even offer nene a bite over FaceTime; he would ask Sixto, his favourite dog friend, to sit with us at the dinner table to eat sushi!). So don’t economize for Luca’s cause. Help if you can.

Join me if you can, and let us spread the green heart to the world.

Umut Ozkirimli

Father of Luca


El ele Luca’nın yeşil kalbini tüm dünyaya yayalım.

“Luca’ya geleceğini geri vermemize yardım eder misiniz?” Luca’nın New York Memorial Sloan Kettering hastanesinde uygulanan bir aşı denemesine katılabilmesi için Ekim 2016’da başlattığımız bağış kampanyasının sloganıydı. Gördüğümüz ilgi beklentilerimizin çok çok üzerindeydi. 10 gün içinde yaklaşık 250.000 dolar topladık. Bu para Luca’yı New York’a götürmemize yetmedi ama Michigan’da, Los Angeles’ta ve Barselona’da başka tedavi seçeneklerini deneme şansımız oldu. Sizler ve sonradan aramıza katılan diğer dostların katkısıyla Luca, doktorlarının da belirttiği gibi, kendi durumundaki pek çok çocuktan iki sene daha fazla yaşadı. Üstelik bu iki sene süresince Luca’nın normale yakın bir hayatı oldu. Yaşıtları gibi o da yuvaya gitti, doğum günü partilerine katıldı.

Ne yazık ki sevgimiz, sevginiz, ona geleceğini geri vermemiz için yeterli olmadı. Luca, 5 Temmuz 2018 gecesi saat 23.43’te yeni yolculuğuna çıktı – geride onu çok seven, tek tesellisi onun artık acı çekmediğini bilmek olan bir aile ile Erika Larsson’un ifadesiyle yüzlerce, binlerce insanı derinden etkileyen bir miras bırakarak.

Luca, farkında olmadan, hem kanserle mücadele edenler, hem de gündelik hayatın sıradan kötülüğü karşısında tutunacak bir dal arayanlar için bir umut kaynağı olmuştu. Aslında tek yaptığı, favori süper kahramanı Yeşil Ninja gibi “kötülerle” (ki kanser kötüydü) savaşmak, onu yenmeye çalışmaktı. Mücadelesi, hayata bağlılığı, hiçbir zaman yüzünden eksik olmayan gülümseyişi çok sayıda hayata dokundu. Uyumadan önce mamma ve babaya göndermeyi sevdiği yeşil kalp emojisi ise bu umudu, uzaktan onu izleyenlerde yarattığı sevgi ve hayranlığı temsil eden bir sembole dönüştü.

Belki Luca’ya geleceğini geri vermemiz mümkün değil. Ama Luca’nın hikayesini anlatarak, onun sevgi ve umut anlamına gelen yeşil kalbini tüm dünyaya yayarak başka nöroblastoma hastası çocukların geleceklerini geri kazanma şansımız hala var. Bu amaçla Luca’nın yolculuğunu, kanserle savaşan ve bu savaşı yitiren anne babaların yaşadıklarını anlatan bir kitap yazmayı ve bir belgesel çekmeyi düşünüyorum. Kampanyadan artakalan para ve kitap/belgeselden elde edilecek gelirlerle de nöroblastoma araştırmalarında kullanılmak üzere Luca’nın adını taşıyan bir fon, hatta mümkün olursa bir vakıf kurmayı planlıyorum.

Elbette filmin diğer prodüktörü Mikael Stranberg ile sanatçılara destek veren Film i Skåne, Boost Skåne, Svenska Film Institutet gibi kurumlara da fon için başvuracağız. Ancak belgeseli tanıtmak için kullanacağımız kısa bir pilot filmi çekmek bile epey masraflı. Bir önceki kampanyadan kalan az miktarda parayı harcamamız söz konusu değil, çünkü bu parayı İsveç ve Türkiye’de kanser hastalarına destek olan Barncancerfonden ve LOSEV’e bağışlama sözü verdik. Bu nedenle sıfırdan başlamamız, her zaman yaptığımız gibi yine sizden, Luca’nın “küresel ailesi”nden yardım istemek zorundayım.

Hedefim hem festivallerde, hem de daha ticari platformlarda gösterime sunulacak bir belgesel çekmek için 150.000 dolar toplamak. Daha önce de belirttiğim gibi, paranın harcanmayan bölümü Luca’nın adını taşıyacak bir fon ya da vakıf kurmak için kullanılacak.

Yanlış anlamalara fırsat vermemek için çok açık ve dürüst olmak istiyorum. Bu kez sizden bir çocuğun hayatını kurtarmak için para istemiyorum. Yaptığımız işlerle, oluşturduğumuz fonla ileride belki çocukların hayatını kurtaracağız ama şu noktada bunu bilmiyoruz, bilemeyiz. Bu kez size harcadığım her kuruşun hesabını da veremeyeceğim. O nedenle lütfen ama lütfen sadece elinizde bu işe ayıracak ekstra bir para varsa bağışta bulunun. Bir önceki kampanyada Luca’ya 10 dolar gönderebilmek için öğle yemeğinden vazgeçen öğrenciler, inşaat isçileri vardı (gerçekten). Lütfen o yemekten vazgeçmeyin. Luca yaşıtı pek çok çocuğun aksine yediklerini sevdikleriyle paylaşmayı severdi. İstanbul’da yaşayan nenesi ile telefonda görüntülü konuşma yaparken ona da yemeğinden uzatırdı. Barselona’da birlikte kaldığımız ailenin köpeği, Luca’nın oyun arkadaşı Sixto bizimle aynı masada yemek yemiyor diye üzülürdü. Bu yüzden Luca’nın hikayesi için lokmanızdan kesmeyin. Bu belki iyi bir pazarlama stratejisi olmayabilir ama benim için, bizim için açık ve dürüst olmak daha fazla bağış toplamaktan önemli.

Bir köşeye ayırabilecek paranız varsa, o zaman bana katılın ve Luca’nın yeşil kalbini tüm dünyaya yayalım. El ele…

Umut Özkırımlı

Luca’nın babası

Umut Ozkirimli

Father

Contact

Recent Donations

Tuba Bauhofer

"Umut Bey, size ve eşinize baş sağlığı diliyorum. Umarım daha çok kişi bağış yapar ve siz oğlunuz Luca adına kurmak istediğiniz vakfı kurarsınız. Oğlunuz bu sayede ölümsüzlüğe erişir. 🙏🏻✨"

$10
Aysegul

"the green heart forever."

$30
Cigdem

"Feeling your pain."

$100

""

$10

Registration

Forgotten Password?